همگی ما می دانیم که بودن یک فرزند در منزل می تواند رنگ و لعاب تازه ای به زندگی زناشویی بسیاری از افراد بدهد. از همین رو بسیاری از زوجین در پی بارداری بسیاری از پروسه های درمان ناباروری را در پیش می گیرند. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه پزشکی می توان بهترین و مقرون به صرفه ترین راه کار را برای بهبود نازایی بانوان ارائه کرد. بسیاری موارد می توانند زمینه ساز نابارور شدن زوجین باشد. از جمله سبک زندگی اشتباه ، نداشتن برنامه غذایی مناسب و عدم تحرک و بسیاری موارد دیگر که همگی برای از دست دادن توان بارور شدن حائز اهمیت هستند. درمان ناباروری با IVF از بهترین و ایده آل ترین روش های درمانی به شمار می رود که می تواند به زوجین فرزندی سالم و شاداب را ارمغان دهد. برای اطلاع از این امر که شما می توانید از مزیت های این روش بهره مند شوید یا خیر بایستی به دکتر افسانه شه بخش ، بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه کنید و در پی انجام معاینات به شما خواهد گفت که ایرادات به وجود آمده با IVF قابلیت برطرف شدن را دارد یا خیر؟!

 

درمان ناباروری با Ivf

درمان ناباروری با Ivf چیست ؟

یکی از عواملی که سبب عدم باروری خانم ها می شود ، تبلی تخمدان می باشد. آی وی اف مخف کلمه In Vitro Fertilization می باشد ، که به بارداری آزمایشگاهی نیز معروف است ، یکی از روش های درمان ناباروری می باشد. این روش که در آن عمل تلقیح خارج رحمی انجام می شود ، در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که متخصص زنان از عدم باروری خانم اطمینان حاصل کند ، که در اینصورت برای کمک به باروری خانم از تخمکی که در خارج از رحم بارور شده ، استفاده می کند.

در چه مواردی درمان ناباروری با Ivf انجام می شود ؟

درمان ناباروری با این تکنیک در افرادی با شرایط زیر توصیه می شود :

 • ابتلای خانم به آندومتریوز
 • کم بودن تعداد اسپرم مورد نیاز برای لقاح در آقایان
 • اختلال در روند تخمک گذاری در خانم ها
 • مسدود شدن لوله های فالوپ در خانم ها
 • عدم زنده ماندن اسپرم ها در داخل رحم ، یا عدم کیفیت تخمک ها
 • افراد دارای اختلال در سیستم ایمنی
 • ابتلای افراد به بیماری های ژنتیکی
 • ناباروری با دلایل نامشخص

 

 

مزایای درمان ناباروری با Ivf

بارداری با روش لقاح مصنوعی از مزایای زیر برخوردار است :

 1. شانس بارداری در این روش برای خانم هایی که لوله های رحمشان دارای چسبندگی است ، یا لوله های فالوپشان بسته می باشد ، بسیار زیاد است. در این روش می توان از اسپرم های اهدایی ، در مواردی که اسپرم آقا کیفیت مناسبی نداشته باشد ، استفاده کرد.
 2. در این روش تخمک و اسپرمی لقاح داده می شوند ، که دارای مناسب ترین شرایط باشند ؛ همین امر سبب می شود که بارداری با بالاترین احتمال روی دهد.
 3. در صورتی که مادر نتواند جنین را حمل کند و سابقه سقط های مکرر داشته باشد ، می توان از رحم شخص دیگری برای نگهداری جنین استفاده کرد.
 4. در روش آی وی اف از آن جایی که لقاح در بهترین حالت ممکن ایجاد می شود ، خطر سقط جنین کاهش می یابد. همچنین به کمک روش PGD ، می توان مشکلات ژنتیکی را قبل از لانه گزینی در رحم مادر ، شناسایی کرده و از انتقال آن ها به فرزندان جلوگیری کرد.
 5. بارداری حاصل از این روش کاملا طبیعی می باشد. چرا که از تخمک و اسپرم های خود زوجین استفاده می شود.
 6. بارداری با این روش کاملا بی خطر می باشد و طی سالیان مختلف ، ایمنی و بی خطری آن ثابت شده است.
 7. در خانم هایی که می خواهند در سنین بالا که احتمال باروری آن ها کاهش یافته ، اقدام به باروری کنند ، آی وی اف یکی از بهترین روش ها می باشد.

 

درمان ناباروری با Ivf

اقدامات قبل از درمان ناباروری

آمادگی برای انجام این روش ، می تواند روی نتیجه بسیار تاثیرگذار باشد. در زیر اقدامات قبل از درمان IVF را مشاهده می کنید:

 • در صورتی که لازم باشد برای برداشتن تخمک بیهوش شوید ، باید ناشتا باشید. 8 تا 12 ساعت قبل از انجام روند از خوردن و آشامیدن بپرهیزید.
 • با داشتن تغذیه سالم و مناسب ، ورزش کردن ، عدم مصرف دخانیات و وزن مناسب ، زندگی سالم تری را در پیش بگیرید.
 • قبل از انجام درمان شما و شریکتان ، باید از نظر ابتلا به بیماری های مقاربتی بررسی شوید.

مراحل درمان ناباروری با Ivf

درمان نازایی با Ivf به طور کلی شامل 4 مرحله می باشد که در ذیل به آن ها اشاره نموده ایم.

 1. در مرحله اول ، به منظور تخمک گذاری ؛ اقدام به تحریک تخمدان ، صورت می پذیرد.
 2. طی مرحله دوم ، با کمک سونوگرافی واژینال تمامی تخمک های بالغ برداشته می‌شود ؛ این مرحله اصطلاحا به پانکچر ( تخمک گیری ) موسوم است.
 3. در مرحله سوم ، اقداماتی در راستای بارور کردن تخمک صورت می گیرد. بدین نحو که در لابراتوار و درون ادوات آزمایشگاهی مخصوص ، بین تخمک های بالغ اخذ شده از زن و اسپرم های مرد ؛ عمل لقاح انجام می گیرد.
 4. مرحله چهارم ، تقریبا 2 الی 5 روز پس از لقاح انجام خواهد پذیرفت و طی آن به وسیله کاتتر ، جنین به رحم مادر منتقل می گردد.

پیامد های درمان ناباروری با آی وی اف :

هر یک از پروسه های درمانی جهت نازایی می تواند برای زنان مراجعه کننده برخی عارضه ها را به همراه داشته باشد. در کنار مزیت های عالی که برای فرد به وجود می آورند مشاهده این عوارض امری طبیعی است و به طور معمول قابلیت برطرف شدن را دارند همانند ، خروج مایع شفاف و در برخی موارد خونی بعد از استفاده از درمان ناباروری با ivf ، اسپاسم عضلات شکم ، ابتلا به یبوست و یا ایجاد نفخ در فرد که تمامی این حالت ها بهبود می یابند. اما در بعضی مواقع بهتر است که پیامد ها را به دکترخوب زنان و زایمان در تهران اطلاع دهید. در ادامه برخی از این موارد را ذکر خواهیم کرد ؛ عبارتند از :

 • خونریزی در ناحیه ژنیتال
 • افزایش دمای بدن و تب داشتن بیش از 38 درجه
 • احساس درد در لگن
 • مشاهده ادرار خونی

 

 

نکاتی درباره آی وی اف

عموما بیمار چندین ساعت پس از انتقال جنین ، از مرکز ناباروری ترخیص شده و در دوران نقاهت خود باید از عوامل استرس زا دوری کرده و از انجام کارهای سنگین و خستگی شدید اجتناب نماید. توجه داشته باشید که پس از انتقال جنین یا به اصطلاح رویان به رحم مادر ، فرآیند لانه گزینی و به دنبال آن بارداری و حاملگی اتفاق خواهد افتاد. حدودا 2 هفته بعد از انتقال جنین به رحم ، در راستای ارزیابی هورمون حاملگی یا به عبارتی BHCG ، آزمایشات هورمونی باید انجام گیرند. ناگفته نماند در برخی موارد متخصص ناباروری ، نسبت به فریز یا منجمدسازی جنین های اضافی به دست آمده اقدام می نماید تا در صورت نیاز به تکرار آی وی اف ؛ بتوان در ادوار بعدی از آن ها استفاده نمود. لازم به ذکر است که روش Ivf ؛ غالبا برای آن دسته از خانم هایی مورد استفاده قرار می گیرد که لوله های رحمی آن ها با زخم یا انسداد مواجه است یا این که به طور کلی فاقد لوله های رحمی می باشند ؛ البته باید توجه داشت که به دلیل کاهش کیفیت تخمک در سن بالای 40 سال ، امکان باروری و شانس بارداری با روش آی وی اف کاهش خواهد یافت. از مزایای درمان ناباروری با آی وی اف ؛ باید به این نکته اشاره کرد که در این روش ، می توان لقاح تخمک و اسپرم را به صورت مستقیم مشاهده نموده و تحت کنترل داشت.

مراقبت های بعد از درمان ناباروری با Ivf

مراقبت های بعد از  آی وی اف ، از اهمیت بالقوه ای برخوردار است و اکیدا توصیه می شود افرادی که این عمل کمک باروری را انجام داده اند ؛ نسبت به رعایت آن تمام تلاش خود را بکار گیرند. دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از آی وی اف عبارتند از :

 1. افراد باید بعد از انتقال جنین به رحم ، یک شبانه روز استراحت مطلق نمایند ؛ پس از این بازه زمانی ، امکان انجام فعالیت های روتین بلامانع خواهد بود.
 2. البته به خاطر داشته باشید که تا 2 روز ، قرار گرفتن در وان حمام و شنا کردن ممنوع می باشد.
 3. همچنین تا تثبیت و پایدار شدن وضعیت حاملگی ، باید از انجام فعالیت های فیزیکی سنگین و ورزش و بلند کردن اجسام با وزن بالا خودداری گردد.
 4. ضمنا توصیه می شود در دوران نقاهت عمل آی وی اف ، افراد رژیم غذایی خود را به نحوی تنظیم کنند که با نفخ و یبوست مواجه نشوند.

 

 

پس از ivf

ذکر این نکته حائز اهمیت است که افراد پس از انجام درمان ناباروری با ivf ، ممکن است به صورت اندک با ترشحات شفافی روبرو شده یا دچار موارد ذیل شوند :

 • لکه بینی
 • تورم جزئی در پستان ها
 • حساسیت سینه ها در هنگام لمس
 • گرفتگی خفیف عضلات

مواجهه با موارد فوق الذکر ، هرگز نگران کننده نبوده و از بدیهیاتی است که در پی آی وی اف ممکن است به وقوع بپیوندد. البته چنانچه فرد دچار خونریزی شدید شده یا با درد متوسط یا شدید مواجه گردد ، حتما باید با بهترین متخصص درمان ناباروری با IVF در تهران خود تماس حاصل نماید.