در طول بارداری بسیاری از زنان به این موضوع فکر می کنند که چگونه می توانند به درد در طول وضع حمل غلبه کنند. برخی ترجیح می دهند از مصرف دارو اجتناب کنند. برخی می دانند که روش های موثری برای تسکین درد وجود دارد. بسیاری از زنان نیز زایمان اپیدورال را انتخاب می کنند.

زایمان اپیدورال

 

فرایند تولد نوزاد از طریق زایمان طبیعی و سزارین انجام می شود. اگر چه توصیه متخصصان روش زایمان طبیعی می باشد ولی این روند معمولا با درد همراه است. زایمان اپیدورال در تهران در واقع روندی جهت مدیریت درد است که طی آن داروی بی حسی موضعی در فضای اطراف اعصاب وابسته به ستون فقرات که در قسمت پایینی کمر قرار دارد تزریق می شود ؛ این بی حسی ، درد ناشی از انقباضات وضع حمل را به شکلی بسیار موثر مسدود می نماید. با این زایمان ، شما می توانید در زمان مقرر به سهولت و با وارد آوردن کمی فشار ، نوزاد خود را به بیرون از بدن هدایت کنید.

بی حسی اپیدورال :

بیهوشی در روند زایمان امری بسیار مهم و ضروری می باشد زیرا در این پروسه مادر و فرزند هر دو در شرایط خاص قرار دارند. علاوه بر این هر فرد به طور منحصر به فردی آستانه درد متفاوتی دارند و هر شخص با دیگری میزان درد متحمل شده متفاوتی را دارند. در فرآیند به دنیا آمدن نوزاد از روش های بسیاری جهت کاهش درد می توان استفاده کرد که بی حسی اپیدورال یکی از بهترین متد ها می باشد.

عوامل خطر :

برخی فاکتور ها می توانند باعث و زمینه ساز خطر و ناراحتی برای فرد در استفاده از روش اپیدورال می شوند. عبارتند از :

 • کمر درد
 • سردرد
 • خونریزی
 • تب
 • اختلال در تنفس
 • پایین آمدن فشار خون
 • عدم احساس در پاها
 • خارش بدن

شایان ذکر است که این عارضه های احتمالی به صورت نادر وجود دارند و به طور معمول برای همگان احتمال به وجود آمدن این عوارض وجود ندارد.

زایمان طبیعی بدون درد

با وجود فواید بسیار زیاد زایمان طبیعی یا فیزیولوژیک ، خانم ها ممکن است به سبب وحشت داشتن از درد زایمان طبیعی ، از انجام زایمان به این روش خودداری کنند. مطمئنا با دانستن اینکه زایمان طبیعی بدون درد نیز وجود دارد ، نظر خود را تغییر خواهید داد. با توجه به خطرات زایمان سزارین برای مادر و نوزاد ، و توصیه متخصصان به انجام زایمان به روش طبیعی ، این روش از طرفداران بسیاری برخوردار است. انقباضات رحم در هنگام تولد نوزاد سبب می شود ، که زایمان طبیعی یک تجربه دردناک برای بیشتر مادران باشد. برای کاهش درد زایمان طبیعی ورزش ها و تمرینات تنفسی مختلفی وجود دارد ؛ ولی یکی از موثرترین روش ها برای کاهش قابل توجه درد زایمان ، استفاده از بی حسی اپیدورال می باشد که زایمان اپیدورال شناخته می شود.. هنگامی که داروی بی حسی به نخاع تزریق می شود ، از ارسال سیگنال های درد رحم به مغز ممانعت می کند. در حقیقت با وجود بی حسی در رحم ، انقباضات ادامه یافته و مادر قادر است فشارهای لازم برای تولد نوزاد را انجام دهد.

آیا زایمان اپیدورال روشی ایمن است ؟

استفاده از اپیدوال هیچ خطری برای مادر و جنین او ندارد. این روش در مواردی که کنترل درد از طریق روش های دیگر امکان پذیر نباشد ، مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از اپیدورال در حین زایمان سبب می شود ، که مادران با آرامش بیشتری بر روی زایمان خود تمرکز داشته باشند. البته مانند داروهای دیگر ، اپیدورال نیز ممکن است در بعضی از افراد ، عوارض جانبی را به دنبال داشته باشد.

زایمان اپیدورال

در چه مواردی نمی توان از زایمان اپیدورال استفاده کرد ؟

در مواردی که خانم باردار مشکلات پزشکی زیر را داشته باشد ، زایمان اپیدورال برای او تجویز نمی شود :

 1. پایین بودن تعداد پلاکت های خون مادر ، یا استفاده از داروهای رقیق کننده خون توسط او
 2. پایین بودن غیر عادی فشار خون مادر ، به سبب خونریزی یا عوامل دیگر
 3. وجود عفونت در خون مادر ، یا وجود عفونت پوستی در قسمت پایین کمر
 4. عدم دسترسی به فضای تزریق اپیدورال ، به سبب چاقی یا مشکلات نخاعی در مادر
 5. داشتن سابقه بروز واکنش های آلرژیک به بی حسی موضعی
 6. مصرف هپارین یا انوکسوپارین

مزایای زايمان اپيدورال

 • ایمن و بی خطر است.
 • یک روند بسیار موثر می باشد.
 • با انجام آن اغلب می توانید به راحتی بر روی تخت حرکت کنید و در صورت نیاز ، برای خروج نوزاد فشار لازم را بیاورید.

آیا زايمان اپيدورال گزینه مناسبی برای شما است ؟

به طور کلی اگرچه زايمان اپیدورال بی خطر است ؛ ولی تصمیم گیری برای انتخاب آن ، کاملا شخصی می باشد و در نهایت شما باید نقاط ضعف و قوت آن را بررسی کرده و در خصوص انتخاب بهترین گزینه برای زایمان تصمیم بگیرید.

البته بهتر است با متخصص زنان و زایمان درباره زايمان اپيدورال و دیگر گزینه های مدیریت درد ، صحبت کنید.

زایمان اپیدورال

روند زايمان اپيدورال

قبل از زايمان اپيدورال ؛ برای ورود مایعات به بدن، به بازوی شما سرم زده می شود.

شما می توانید بنشینید یا به پهلو دراز کشیده و خود را جمع کنید. این کار باعث می شود که سوزن راحت تر در محل مناسب خود قرار داده شود ؛ در حین ورود سوزن ، باید بی حرکت باشید.

قسمت پایینی کمر با ماده ضدعفونی ، شسته می شود. سپس مقدار کمی ماده بی حسی در پوست پایین کمر شما تزریق می گردد.

در این مرحله ؛ یک سوزن بین استخوان های ستون فقرات در فضایی در اطراف اعصاب وابسته به ستون فقرات شما وارد می شود. ( متخصص بیهوشی ، سوزن اپیدورال را در زمان توقف انقباضات وضع حمل ، وارد می کند. )

سپس یک لوله پلاستیکی نرم ، وارد شده و سوزن برداشته می شود. لازم به ذکر است که این لوله برای انتقال ماده بی حسی که درد شما را تسکین می دهد ، مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی معمولا 5 تا 30 دقیقه طول می کشد تا درد به وسیله بی حسی اپيدورال ، تسکین پیدا کند.

مدیریت درد زایمان با بی حسی اپیدورال

درد تجربه شده در طول زایمان می تواند باعث تحریک برخی واکنش های بدنی شود که بر روی مادر و جنین ، تاثیرگذار می باشند. بنابراین کنترل موثر درد ، امری بسیار حائز اهمیت است.

بی حسی اپيدورال ،  متداول ترین شکل مدیریت درد می باشد که اخیرا توسط بیماران در طول زایمان انتخاب می شود.

بی حسی اپیدورال باید توسط یک متخصص واجد شرایط به منظور به حداقل رساندن مشکلاتی از قبیل سردرد پس از زایمان انجام شود.

برای یک اجرای بی خطر و موثر ، پزشک باید آمادگی برای بی حسی اپیدورال را تحت نظارت داشته و با تیم مدیریت درد در ارتباط باشد ؛ زیرا اگر درد به شکل درستی مدیریت نشود ، می تواند به بدتر شدن افسردگی پس از زایمان منجر شود.

اپيدورال تا چه میزان موثر است ؟

بی حسی اپیدورال ، بسیار موثر بوده و تقریبا همیشه می تواند درد را بهتر از هر داروی دیگری تسکین دهد.

بیشتر زنانی که زایمان اپیدورال انجام می دهند ، درد بسیار اندکی را در حین زایمان تجربه کرده یا اصلا احساس درد نمی کنند.

زایمان اپیدورال

آیا زایمان اپیدورال بر جنین اثر می گذارد ؟

تا به حال به طور واضح نتوانسته اند که نتیجه ای دال بر اثر گذاری اپیدورال بر نوزاد را اثبات کنند. مشخص کردن این که چه میزان از اپیدورال استفاده شده می تواند بر جنین موثر باشد همچنان مبهم است و این مورد می تواند بر پایه میزان دوز ، بازه زمانی مورد نیاز برای زایمان و خصیصه های زایمان را مد نظر قرار داد.

مادر چه نقشی در مدیریت زایمان طبیعی بدون درد را به عهده خواهد داشت ؟

این قسمت از متن برای آن دسته از بانوانی می باشد که قصد دارند در آینده نزدیک فرزند خود را به شیوه زایمان طبیعی بدون درد به دنیا بیاورند. در این صورت بهتر است که موارد زیر را رعایت کنید. عبارتند از :

 • بدیهی است که ورزش برای سلامت جسم و روان مناسب می باشد. به ویژه برای خانم هایی که قصد دارند زایمان طبیعی را تجربه کنند. از این رو بهتر است که تحت نظر متخصصین و مربی به حرکات و تمرینات ورزشی رو بیاورید.
 • تحقیق کنید و اطلاعات کافی در ارتباط با زایمان اپیدورال را به دست بیاورید. بدین صورت شما دیگر نگرانی از چگونگی روند و اتفاقات اتاق عمل را نخواهید داشت.

هزینه زایمان اپیدورال

تزریق بی حسی اپیدورال ، یکی از موثرترین روش ها برای داشتن زایمان طبیعی بدون درد می باشد. در این روش با وجودی که مادر درد زایمان ندارد ؛ ولی حس و حرکت او در نواحی شکم ، کمر و پاها با تغییری مواجه نخواهد شد. روش های زایمان بدون درد ، شامل روش های اپیدورال ، اسپینال یا تلفیقی از هر دو روش می باشد ، که تشخیص مناسب ترین روش برای مادر ، با صلاحدید متخصص انجام می شود. این روش نسبت به روش زایمان طبیعی ، به سبب هزینه تهیه آمپول مخصوص بی حسی و تزریق آن ، از هزینه بیشتری برخوردار است. البته به جز این مورد هزینه اضافی دیگری از بیمار دریافت نمی شود. هزینه های زایمان اپدورال ، توسط شمار اندکی از بیمه های درمانی تحت پوشش قرار داده می شود.