سرطان سینه (Breast Cancer) ، رایج ترین نوع سرطان در میان خانم ها می باشد. بیشتر زنانی که سرطان در آن ها تشخیص داده می شود ، بالای 50 سال سن دارند ؛  ولی گاهی زنان جوان تر نیز به آن مبتلا می شوند. دکتر افسانه شه بخش متخصص زنان و زایمان و نازایی در تهران می باشند. چنانچه علائمی را مشاهده نمودید ، جهت معاینه و بررسی می توانید به مطب ایشان مراجعه نمایید.

سرطان سینه

حدوداً 1 زن از هر 8 زن ، در طول دوره زندگی خود  دچار سرطان پستان می شود. اگر این بیماری در مراحل اولیه ، تشخیص داده شود ؛ شانس زیادی برای بهبودی وجود خواهد داشت.

به همین دلیل ، کنترل منظم هرگونه تغییرات در سینه ها توسط خود فرد ( خودآزمایی پستان ) و معاینه کلینیک پستان ها توسط پزشک متخصص زنان ، امری بسیار مهم تلقی می گردد. لازم به ذکر است در موارد معدودی ، این بیماری در مردان نیز تشخیص داده می شود.

سرطان سینه چیست ؟

اختلال در عملکرد تقسیم سلولی و رشد بدون کنترل و بیش از حد ، در سلول های سینه را سرطان سینه می گویند. سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان های زنان است ، که با توجه به این که کدام نوع از سلول های پستان را درگیر می کند ، انواع مختلفی دارد. پستان از سه بخش زیر تشکیل شده است :

 • لوبول ها یا غده های سازنده شیر در پستان
 • مجراها یا لوله های انتقال شیر ، از از لوبول ها به نوک پستان
 • بافت همبند یا بافت دربرگیرنده بخش های دیگر پستان در کنار یکدیگر ، که جنس آن از چربی است.

شروع سرطان های پستان ، معمولا از مجراها یا لوبول ها می باشد. گسترش سلول های سرطانی در سراسر بدن ، از راه

حرکت به قسمت های دیگر ، توسط رگ های خونی و مسیرهای لنفاوی را متاستاز می گویند.

انواع سرطان سینه

سرطان های پستان انواع مختلفی چون سرطان التهابی سینه ، سرطان موسینی ، سرطان سینه مدولاری و بیماری پاژه دارند ، ولی شایع ترین نوع آن ها موارد زیر هستند :

سرطان تهاجمی لوبولی سینه

در این نوع سرطان پستان ، سلول های سرطانی پس از شکل گیری در لوبول ها ، در خارج از سینه و نقاط دیگر بدن گسترش می یابند.

سرطان تهاجمی مجاری شیری پستان

شکل گیری سلول های سرطانی در مجراها ، سبب بروز این نوع سرطان می شوند. پس از آن سلول های سرطانی در تمام سینه و حتی دیگر قسمت های بدن ، گسترش می یابند.

سرطان سینه

علائم سرطان سینه چیست ؟

سرطان سینه ؛ می تواند علائم متعددی داشته باشد ؛ اما به طور کلی اولین علامت قابل توجه ، معمولاً یک برآمدگی یا ناحیه ضخیم شده در بافت سینه می باشد.

البته توجه داشته باشید که بیشتر برآمدگی های سینه ، سرطانی نیستند ؛ اما برای اطمینان بیشتر از این مسئله ، بهتر است که این موضوع حتما توسط پزشک متخصص زنان کنترل شود.

در صورت مواجهه با علائم ذیل ، باید توسط متخصص زنان چکاپ شوید :

 • تغییر در اندازه یا شکل یک یا هر دو سینه
 • برآمدگی یا تورم در زیر بغل
 • کشیده شدن پوست سینه به سمت داخل
 • جوش برروی نوک سینه یا اطراف آن
 • تغییر در شکل نوک سینه مثل فرو رفتن آن در سینه
 • تخلیه ترشحاتی از نوک سینه ها که رگه هایی از خون نیز در آن دیده می شود.

لازم به ذکر است که درد سینه ، معمولاً نشانه این بیماری به شمار نمی آید ؛ اما با این وجود نباید نسبت به آن بی توجه بود.

پیشگیری از بروز سرطان پستان

در کنار عوامل ژنتیکی بروز سرطان سینه ، که نمی توان اقدام پیشگیرانه ای را برای جلوگیری از آن انجام داد ، سبک زندگی یکی دیگر از عوامل تغییر پذیر بروز سرطان سینه می باشد. با شناخت عوامل ایجاد سرطان و دوری گزیدن از آن ها ، می توانیم از بروز سرطان سینه پیشگیری کنیم.

علل بروز سرطان سینه چیست ؟

علل دقیق سرطان سینه ، هنوز به طور کامل مشخص نشده است ؛ با این وجود فاکتورهایی وجود دارد که خطر سرطان سينه را افزایش می دهند.

این فاکتورها عبارتند از :

 1. سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان سينه
 2. ابتلای قبلی خود فرد به سرطان سينه
 3. اضافه وزن
 4. مصرف الکل
 5. سن ؛ با بالا رفتن سن ، خطر بروز سرطان سينه افزایش می یابد.

سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

یکی از بهترین راه های جلوگیری از جدی شدن مشکلات سینه و پیشرفت سرطان ، به سایر قسمت های سینه و بدن ، درمان سرطان سینه در مراحل اولیه است ، که لازمه آن تشخیص زود هنگام سرطان می باشد. برای تشخیص این بیماری روش های مختلفی وجود دارد ، که در ادامه متداول ترین این روش ها را مشاهده می کنید:

 • معاینه فیزیکی و خود آزمایی پستان توسط خود شخص در منزل
 • معاینه سینه توسط پزشک متخصص
 • بررسی سابقه پزشکی و خانوادگی
 • انجام تست های ماموگرافی ، سونوگرافی یا MRI از سینه
 • نمونه برداری از پستان یا بیوپسی پستان

درمان سرطان سينه

همانطور که اشاره شد چنانچه سرطان سينه ، در مراحل اولیه شناسایی شود ؛ می توان آن را قبل از گسترش به دیگر بخش های بدن ( متاستاز ) ، متوقف و درمان نمود.

به طور کلی سرطان پستان را می توان با بکارگیری ترکیبی از روش های زیر ، درمان نمود :

 • جراحی سرطان سينه

برداشتن توده سرطانی پستان

 • شیمی درمانی

کشتن سلول های سرطانی و یا کوچک تر کردن توده سرطانی ، از طریق داروهای خوراکی یا تزریقی

 • پرتو درمانی

از بین بردن سلول های سرطانی با پرتوهای اشعه ایکس

 • درمان بیولوژیک یا زیست درمانی

تقویت سیستم ایمنی بدن فرد برای غلبه بر سرطان

جراحی ؛ معمولاً اولین راهکار جهت درمان سرطان پستان می باشد و پس از آن ؛ شیمی درمانی یا پرتودرمانی و در برخی موارد ، هورمون درمانی انجام می شود.

سرطان سینه

توجه داشته باشید که نوع جراحی و درمان پس از آن ، به نوع سرطان سينه بستگی دارد. پزشک ؛ درباره بهترین طرح درمان با شما گفتگو خواهد کرد. متاسفانه در صورت تشخیص دیرهنگام سرطان پستان و انتشار سلول های سرطانی به دیگر بخش های بدن ، نمی توان سرطان را درمان نموده و تنها می توان علائم ناشی از آن را تسکین بخشید.

سخن پایانی

کنترل بیماری و بالا بودن شانس بیمار برای درمان سرطان سینه ، به تشخیص این بیماری در مراحل اولیه و قبل از گسترش آن ، بستگی دارد. هر چه توده های سرطانی دیرتر شناسایی شوند ، علاوه بر افزایش مدت زمان درمان ، بیمار آسیب بیشتری را متحمل خواهد شد. با انجام تست های خودآزمایی سرطان سینه در منزل ، می توانید با مشاهده توده ها یا نشانه های غیر طبیعی ، و مراجعه سریع به پزشک جهت تشخیص زود هنگام ، با موفقیت سرطان را پشت سر بگذارید.