سرطان سینه (Breast Cancer) ، رایج ترین نوع سرطان در میان خانم ها می باشد. بیشتر زنانی که سرطان در آن ها تشخیص داده می شود ، بالای 50 سال سن دارند ؛ ولی گاهی زنان جوان تر نیز به آن مبتلا می شوند. دکتر افسانه شه بخش ، بهترین متخصص زنان و زایمان و نازایی در تهران می باشند. چنانچه علائمی را مشاهده نمودید ، جهت معاینه و بررسی می توانید به مطب ایشان مراجعه نمایید.

سرطان سینه

حدوداً 1 زن از هر 8 زن ، در طول دوره زندگی خود دچار سرطان پستان می شود. اگر این بیماری در مراحل اولیه ، تشخیص داده شود ؛ شانس زیادی برای بهبودی وجود خواهد داشت. به همین دلیل ، کنترل منظم هرگونه تغییرات در سینه ها توسط خود فرد ( خودآزمایی پستان ) و معاینه کلینیک پستان ها توسط پزشک متخصص زنان ، امری بسیار مهم تلقی می گردد. لازم به ذکر است در موارد معدودی ، این بیماری در مردان نیز تشخیص داده می شود.

سرطان سینه چیست ؟

اختلال در عملکرد تقسیم سلولی و رشد بدون کنترل و بیش از حد ، در سلول های سینه را سرطان سینه می گویند. این بیماری  یکی از شایع ترین سرطان های زنان است ، که با توجه به این که کدام نوع از سلول های پستان را درگیر می کند ، انواع مختلفی دارد. پستان از سه بخش زیر تشکیل شده است :

 • لوبول ها یا غده های سازنده شیر در پستان
 • مجراها یا لوله های انتقال شیر ، از از لوبول ها به نوک پستان
 • بافت همبند یا بافت دربرگیرنده بخش های دیگر پستان در کنار یکدیگر ، که جنس آن از چربی است.

شروع سرطان های پستان ، معمولا از مجراها یا لوبول ها می باشد. گسترش سلول های سرطانی در سراسر بدن ، از مسیر ، حرکت به قسمت های دیگر ، توسط رگ های خونی و مسیرهای لنفاوی را متاستاز می گویند.

انواع سرطان سینه

سرطان های پستان انواع مختلفی چون سرطان التهابی سینه ، سرطان موسینی ، سرطان سینه مدولاری و بیماری پاژه دارند ، ولی شایع ترین نوع آن ها موارد زیر هستند :

سرطان تهاجمی لوبولی سینه

در این نوع سرطان پستان ، سلول های سرطانی پس از شکل گیری در لوبول ها ، در خارج از سینه و نقاط دیگر بدن گسترش می یابند.

سرطان تهاجمی مجاری شیری پستان

شکل گیری سلول های سرطانی در مجراها ، سبب بروز این نوع سرطان می شوند. پس از آن سلول های سرطانی در تمام سینه و حتی دیگر قسمت های بدن ، گسترش می یابند.

سرطان سینه

علائم سرطان سینه چیست ؟

این بیماری می تواند علائم متعددی داشته باشد ؛ اما به طور کلی اولین علامت قابل توجه ، معمولاً یک برآمدگی یا ناحیه ضخیم شده در بافت سینه می باشد. البته توجه داشته باشید که بیشتر برآمدگی های سینه ، سرطانی نیستند ؛ اما برای اطمینان بیشتر از این مسئله ، بهتر است که این موضوع حتما توسط پزشک متخصص زنان کنترل شود. در صورت مواجهه با علائم ذیل ، باید توسط متخصص زنان چکاپ شوید :

 • تغییر در اندازه یا شکل یک یا هر دو سینه
 • برآمدگی یا تورم در زیر بغل
 • کشیده شدن پوست سینه به سمت داخل
 • جوش برروی نوک سینه یا اطراف آن
 • تغییر در شکل نوک سینه مثل فرو رفتن آن در سینه
 • تخلیه ترشحاتی از نوک سینه ها که رگه هایی از خون نیز در آن دیده می شود.

لازم به ذکر است که درد سینه ، معمولاً نشانه این بیماری به شمار نمی آید ؛ اما با این وجود نباید نسبت به آن بی توجه بود.

پیشگیری از بروز سرطان پستان

در کنار عوامل ژنتیکی بروز این عارضه، که نمی توان اقدام پیشگیرانه ای را برای جلوگیری از آن انجام داد ، سبک زندگی یکی دیگر از عوامل تغییر پذیر بروز سرطان سینه می باشد. با شناخت عوامل ایجاد سرطان و دوری گزیدن از آن ها ، می توانیم از بروز سرطان در سینه پیشگیری کنیم.

علل بروز سرطان سینه چیست ؟

علل دقیق این بیماری، هنوز به طور کامل مشخص نشده است ؛ با این وجود فاکتورهایی وجود دارد که خطر سرطان سينه را افزایش می دهند.

این فاکتورها عبارتند از :

 1. سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان سينه
 2. ابتلای قبلی خود فرد به سرطان سينه
 3. اضافه وزن
 4. مصرف الکل
 5. سن ؛ با بالا رفتن سن ، خطر بروز سرطان سينه افزایش می یابد.

سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

یکی از بهترین راه های جلوگیری از جدی شدن مشکلات سینه و پیشرفت سرطان ، به سایر قسمت های سینه و بدن ، درمان سرطان سینه در مراحل اولیه است ، که لازمه آن تشخیص زود هنگام سرطان می باشد. برای تشخیص این بیماری روش های مختلفی وجود دارد ، که در ادامه متداول ترین این روش ها را مشاهده می کنید:

 • معاینه فیزیکی و خود آزمایی پستان توسط خود شخص در منزل
 • معاینه سینه توسط پزشک متخصص
 • بررسی سابقه پزشکی و خانوادگی
 • انجام تست های ماموگرافی ، سونوگرافی یا MRI از سینه
 • نمونه برداری از پستان یا بیوپسی پستان

درمان سرطان سينه

همانطور که اشاره شد چنانچه سرطان سينه ، در مراحل اولیه شناسایی شود ؛ می توان آن را قبل از گسترش به دیگر بخش های بدن ( متاستاز ) ، متوقف و درمان نمود. به طور کلی سرطان پستان را می توان با بکارگیری ترکیبی از روش های زیر ، درمان نمود :

 • جراحی سرطان سينه : برداشتن توده سرطانی پستان
 • شیمی درمانی : کشتن سلول های سرطانی و یا کوچک تر کردن توده سرطانی ، از طریق داروهای خوراکی یا تزریقی
 • پرتو درمانی : از بین بردن سلول های سرطانی با پرتوهای اشعه ایکس
 • درمان بیولوژیک یا زیست درمانی : تقویت سیستم ایمنی بدن فرد برای غلبه بر سرطان

سرطان سینه

جراحی ؛ معمولاً اولین راهکار جهت درمان سرطان پستان می باشد و پس از آن ؛ شیمی درمانی یا پرتودرمانی و در برخی موارد ، هورمون درمانی انجام می شود.

توجه داشته باشید که نوع جراحی و درمان پس از آن ، به نوع سرطان سينه بستگی دارد. پزشک ؛ درباره بهترین طرح درمان با شما گفتگو خواهد کرد. متاسفانه در صورت تشخیص دیرهنگام سرطان پستان و انتشار سلول های سرطانی به دیگر بخش های بدن ، نمی توان سرطان را درمان نموده و تنها می توان علائم ناشی از آن را تسکین بخشید.

سخن پایانی

کنترل بیماری و بالا بودن شانس بیمار برای درمان این بیماری ، به تشخیص این بیماری در مراحل اولیه و قبل از گسترش آن ، بستگی دارد. هر چه توده های سرطانی دیرتر شناسایی شوند ، علاوه بر افزایش مدت زمان درمان ، بیمار آسیب بیشتری را متحمل خواهد شد. با انجام تست های خودآزمایی سرطان سینه در منزل ، می توانید با مشاهده توده ها یا نشانه های غیر طبیعی ، و مراجعه سریع به پزشک جهت تشخیص زود هنگام ، با موفقیت سرطان را پشت سر بگذارید.