تا به حال شده به خاطر بو و حجم ترشحات واژینال خود دلواپس شوید؟ آیا اطلاعی از انواع ترشحات و بیماری های مرتبط با آن را می دانید؟ برای دانستن پاسخ این نوع از پرسش ها ، دکتر افسانه شه بخش ، بهترین متخصص زنان تهران جهت آگاهی بیشتر شما در این زمینه که مصادف سلامتی شما خواهد بود مطالب را جمع آوری کرده است. در نتیجه اگر شما یا اطرافیان دارای ترشحات یا عفونت واژن هستند بهتر است که با دقت این نوشته ها را پیگیری کنید. بیماری های زنان بسیار متفاوت است و عمده زمینه آنان به عدم مراقبت و عدم چکاپ به موقع به وجود می آید.

دقت داشته باشید که بانوان جهت داشتن بدنی سالم بایستی روند چکاپ های ماهانه و یا حتی سالانه خود را بسته به شرایط ادامه داده و پیگیری کنند. این رسیدگی ها موجب می شود که اگر خدای ناکرده حتی اگر مستعد بیماری خاصی نیز باشید بتوان قبل از پیشرفته شدن شرایط مانع از روند آن عارضه شوید. این بیماری نیز از این ماجرا مستثنا نخواهد بود. بیماری های زنان بسیار پر تعداد هستند و تنوع بسیاری را نیز دارند. در این حالت خوب است که به برخی از فاکتور ها دقت داشته باشید اعم از ؛ حجم ، بو و حتی قوام ترشحات را در نظر داشته باشید. همانطور که آناتومی بدن هر فرد با دیگری متفاوت است می دانید که میزان و حالت این ترشحات نیز با بقیه اشخاص متفاوت خواهد بود و این بدان معناست که روند درمان منحصر به فرد نیز می طلبد.

 

عفونت واژن- دکتر افسانه شه بخش

 

عفونت واژن چیست؟

به بیان ساده می توان گفت این عارضه نوعی التهاب است که در پی علل میکروبی در قسمت ناحیه تناسلی به وجود می آید. این شرایط باعث بروز ترشح ، خارش ، درد زیر شکم و بوی بد واژن و غیره می شود. این بیماری در میان بانوان از دوران بلوغ تا سن یائسگی موجود است و همواره احتمال ابتلا به آن وجود دارد و می توان گفت که به طور میانگین در طی گذر این بازه زمان یکبار به عفونت واژن مبتلا خواهید شد. این عارضه طبیعتا با نشانه هایی همراه است که برای شناخت بهتر و درک بیشتر از موقعیت بهتر است بدانید که با چه علائمی به همراه است.

عفونت واژن در بانوان خود را با چه علائمی آشکار می سازد ؟

همانطور که اشاره کردیم عفونت واژن انواع مختلفی داشته و با توجه به نوع آن خود را با نشانه های گوناگونی آشکار می سازد . حال این پرسش به میان می آید که افراد با مشاهده کردن چه علائمی باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند تا ایشان نوع عفونت موجود در واژن را تشخیص دهد ؟ تجربه نشان داده است که علائم مشترکی در بانوان ایجاد می شود که شامل :

 • خارش شدید در ناحیه واژن
 • ایجاد سوزش در واژن در زمان دفع ادرار و مقاربت جنسی
 • ایجاد ترشحات چسبناکی که به رنگ زرد یا خاکستری هستند .
 • ایجاد بوی نامطبوع واژن
 • قرمز شدن واژن به دلیل حساسیت و خونریزی خفیف
 • ایجاد درد و تورم و لکه بینی های طولانی مدت

شناخت علائم عفونت واژن در کودکان

قبل از پرداختن به این موضوع که نشانه های عفونت واژن در کودکان چیست باید بدانید که احتمال ایجاد ترشح در ناحیه تناسلی کودکانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند کمتر اتفاق افتاده و معمولا شیری رنگ و بدون بو می باشند . علائم عفونت واژن در کودکان فرق چندانی با بزرگسالان نداشته و اولین نشانه های آن شامل :

 • قرمزی در نواحی لب های بیرونی واژن
 • شکایت کودک از سوزش شدید در هنگام ادرار
 • ترشح غیر طبیعی از واژن

حال با مراجعه به پزشک زنان می توانید نوع عفونت خود را بشناسید و هرچه سریع تر از آن رهایی یابید .

تنوع عفونت واژن :

وجود عفونت در ناحیه تناسلی بانوان عمدتا به سه دسته تقسیم می شوند. اعم از ؛ نوع باکتریایی ، قارچی و تغییرهای فلور نرمال میکروبی خواهند بود. در برخی دیگر این عفونت ها با دو حالت حاد و مزمن به وجود می آیند. تشخیص نوع آن بسیار در روند درمان و بهبود موثر خواهد بود در انتخاب بهترین دکتر زنان دقت داشته باشید. که در غیر اینصورت می توان یک عفونت ساده را به اشتباه به یک حالت مکرر مبدل ساخت. هرگز توصیه های افراد را بر روی خود امتحان نکنید زیرا همانطور که به عرض رسانده ایم نحوه درمان هر عفونت واژن با دیگری بسیار متفاوت خواهد بود.

عفونت قارچی :

متداول ترین و شایع ترین حالت التهاب در قسمت اندام تناسلی به شمار می رود. عمدتا این نوع برگرفته از قارچ کاندید است که خود این انواع مختلف دارد. نکته قابل توجه این است که این قارچ به طور طبیعی در واژن وجود دارد. تا زمانی که میان این نوع قارچ و باکتری های محافظ تعادل برقرار باشد ، بدن دچار عفونت واژن نخواهد شد. در شرایطی که تعداد این قارچ ها بیشتر از باکتری ها باشد دگرگونی هایی در ترشحات به وجود می آید که در پی آن خانم ها به عفونت قارچی مبتلا خواهند شد. همانطور که می دانید این نوع عفونت در واژن به دلیل وارد شدن عفونتی به بدن پدید نخواهد آمد. از نشانه های این حالت می توان به التهاب و قرمزی و تورم در موقع دفع ادرار را مشاهده خواهید کرد. این احتمال دارد که همزمان با این عفونت عوامل میکروبی دیگری به بدن وارد شود که فرد همزمان نشانه هایی مانند تب و لرز و حتی تغییر رنگ ترشحات به سبز را نیز تجربه خواهد کرد.

درمان عفونت قارچی :

در پی بروز نشانه های که گفته شد در بدن فرد بایستی برای تشخیص سریع به پزشک زنان مراجعه کنید. سپس بعد از معاینه بالینی و انجام تست و آزمایش های مورد نیاز می توان روند درمان و بهبودی عفونت واژن را در پیش گرفت. به طور معمول برای این بهتر شدن این شرایط از داروهای موضعی و خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی از موارد احتمال دارد که توصیه به رعایت نکات بهداشتی و غذایی را به بیمار داده شود. همچون :

 • پرهیز کردن از اسپری و پودر های خوشبو کننده
 • استفاده نکردن از تامپون و یا نوار بهداشتی های معطر
 • عدم استفاده از لباس های ورزشی جذب
 • تعویض به موقع لباس های خیس به خصوص لباس زیر

عفونت باکتریایی واژن :

این عارضه برخلاف نوع قبلی ، به دلیل ورود باکتری های بیماری زا به واژن ناشی خواهد شد. دقت داشته باشید که این نوع از باکتری های مضر می توانند از طریق لباس و رابطه جنسی فرد را در گیر کنند.

علل عفونت باکتریایی :

دوش واژینال ، برگزیدن شریک جنسی جدید ، استفاده نکردن از وسایل پیشگیری در زمان برقراری ارتباط ، استفاده طولانی مدت از تامپون و یا حتی استفاده از IUD همگی این ها می توانند دلیل به وجود آمدن عفونت باکتریایی واژن باشند.

نشانه های عفونت باکتریایی :

عمدتا این بیماری علائم و نشانه هایی از خفیف تا شدید را می تواند تجربه کند. از رایج ترین نشانه های این نوع عفونت واژن می توان به ترشحات سفید ، خاکستری یا سبز که به دیواره واژن چسبیده اند، اشاره کرد.

درمان :

عمدتا بعد از انجام معاینات بالینی توسط بهترین متخصص زنان در تهران به نسبت شرایط شما مصرف آنتی بیوتیک می تواند بهترین راه کار پیشنهادی باشد.

عفونت مکرر در واژن :

بسیاری از زنان به عفونت های مکرر واژن مبتلا می شوند. برای بعضی از آنان روند درمان بسیار سخت و زمان بر خواهد بود. به طور عمده می توان نداشتن رژیم غذایی مناسب و عدم رعایت بهداشت شخصی می تواند از دلایل اصلی این عفونت مکرر باشد. به همین علت است که پزشک علاوه بر تجویز داروهای درمان کننده به رعایت نکات بهداشتی و رعایت برنامه غذایی متناسب نیز توصیه می کند. شایان ذکر است که این توصیه ها می تواند به اندازه داروهای تجویز شده موثر بر روند درمان عفونت واژن باشد ، در نتیجه در رعایت و انجام آن ها کوشا باشید. دقت داشته باشید که مصرف سرخودانه و بدون مشورت با پزشک داروهایی نظیر آنتی بیوتیک و کورتون می تواند در ایجاد این حالت بسیار اثرگذار باشد. زیرا استفاده از این قبیل داروها بر ایمنی بدن موثر است و بدن را ضعیف می سازد و این شرایط فرد را برای مریضی محیا می سازد. در نتیجه بیش از حد استفاده از این نوع داروها را بدون در نظر گرفتن دکتر را فراموش کنید. رعایت کردن نکات بهداشتی در روابط جنسی از اهمیت بسیاری برخوردار است. تغییر پیدا کردن PH واژن به علت یائسگی و کم شدن میزان هورمون ها و خشک شدن واژن ای دیگر علت های بروز عفونت های مکرر واژن می باشد.

درمان عفونت مکرر واژن :

ابتدایی ترین راه کار برای شروع پروسه درمان عفونت واژن از نوع مکرر بهتر است که به متخصص زنان مراجعه کرده و بعد از معاینات لازم ، نوع عفونت را تشخیص داده و طبق تشخیص انجام شده ، روش درمان مد نظر و مناسب نوع بیماری را شروع خواهید کرد. این پروسه درمان می تواند استفاده از داروهای تجویزی باشد یا رعایت نکات بهداشتی برای بازه زمانی خاصی و یا احتمال دارد پزشک درخواست انجام تست پاپ اسمیر داشته باشد و نمونه دریافتی را به آزمایشگاه ارسال کند.

پیشگیری از عفونت واژن :

کارهایی پر اهمیتی که باید انجام دهید در جهت مقابله با بروز عفونت در اندام تناسلی بانوان پرهیز کردن از لباس زیر های تنگ و الیاف مصنوعی است. دقت داشته باشید که حتما باید جنس لباس زیر بانوان باید از نخ و پنبه باشد. بعد از هر بار دفع ادرار باید ناحیه تناسلی را به آرامی خشک کنید که خیس ماندن می تواند محیطی را به وجود آورد که قارچ و باکتری های مضر را به وجود آورد. پس از هر رابطه جنسی باید بدن را شستشو دهید اما دقت داشته باشید از شامپو ، صابون ( شوینده های ملایم ) و مواد شوینده عطری را ترک کنید. برای رعایت بهداشت ناحیه واژینال بهتر است تنها از ژل های مخصوص استفاده کنید . این محصولات متناسب با PH ناحیه تناسلی ساخته شده است و موجب بروز حساسیت وخارش و بیماری نخواهد شد.

عفونت واژن در دختران باکره :

در بانوان باکره نیز احتمال بروز این عارضه وجود دارد با این تفاوت که علت پدید آمدن آن دیگر رابطه جنسی نخواهد بود. به طور معمول در این دختران عمدتا علت اصلی عدم رعایت بهداشت ناحیه تناسلی می باشد و یا داشتن رژیم غذایی نا مناسب است که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می سازد.