تداوم نسل و حفظ باروری ، از مهم ترین چالش های زندگی افراد به شمار می رود که ممکن است با موانع بسیاری مواجه گردد. علم پزشکی ؛ بخصوص در سال های اخیر ، همواره در پی یافتن راهکارهایی است که با برطرف نمودن این موانع و درمان مشکلاتی که ممکن است به ناباروری بیانجامند ؛ باروری و بقای نسل را در هر شرایطی امکان پذیر سازد.

لازم به ذکر است که برخی بیماری ها و درمان های پزشکی وجود دارند که می توانند سبب ایجاد نقص در باروری گردند و شانس ناباروری را افزایش دهند.

متاسفانه خانم ها به دلیل آناتومی بدن شان بیش از آقایان در معرض بیماری های پرخطر ؛ نظیر سرطان پستان ، سرطان گردن رحم و حتی بیماری های اسکلتی و عضلانی ، بیماری های سیستمیک و غیره قرار دارند و این مسئله می تواند آن ها را ملزم به استفاده از شیمی درمانی و رادیوتراپی نماید.

فریز تخمک

این روش های درمانی ؛ می توانند به بروز نقص در تخمدان و مواردی از این قبیل منتج شده و احتمال باروری را در این دسته از بانوان بکاهند.

سن ؛ از دیگر مواردی است که می تواند قدرت باروری در خانم ها را با خطر مواجه سازد و احتمال بارداری را در آن ها کاهش دهد ، چرا که در سنین بالا به دلیل کاهش کیفیت تخمک ها ؛ شانس باروری تقلیل می یابد.

فریز تخمک ، روشی کارآمد و موثر برای خانم ها و دختران مجردی است که بنا به علل مختلفی مجبورند بارداری خود را به تاخیر بیاندازند ، اما در آینده تصمیم به بارداری دارند.

فریز تخمک در چه مواردی توصیه می شود ؟

به طور کلی به دلایل زیر ، می توان از تکنیک فریز تخمک بهره برد :

فريز تخمک ، در خانم هایی که تحت درمان های تخصصی شیمیایی قرار دارند و همچنین برای بانوانی که جهت مداوا نیاز به استفاده ار روش های درمانی تشعشعی دارند و در نتیجه ، تخمک های آن ها در معرض آسیب قرار دارد ؛ به منظور محافظت از تخمک های سالم آن ها می تواند کمک کننده باشد و امکان باروری را برای این دسته از افراد در آینده ، میسر سازد.

خانم هایی که بنا به هر دلیل ، امکان باروری در سنین پایین ( قبل از 35 سالگی ) را نداشته ، ولی تمایل به بارداری در آینده دارند ؛ فريز تخمک ، روشی بسیار موثر در راستای تحقق این مهم ( فرزند آوری در سنین بالا ) خواهد بود.

از دیگر مواردی که فريز تخمک می تواند مورد بهره وری قرار گیرد ، در باروری به روش IVF می باشد ؛ چرا که در فرآیند IVF این امکان وجود دارد که بیش از حد نیاز ، تخمک آزاد گردد.

در نتیجه با استفاده از تکنیک فريز تخمک ، می توان این تخمک ها را فریز کرده و در صورتی که آی وی اف با شکست مواجه شد ؛ در تکرار این فرآیند ، از آن ها استفاده نمود.

کیفیت تخمک فریز شده

یکی از سوالاتی که غالبا ذهن افراد را درگیر می کند این است که آیا تخمک فریز شده برای استفاده در آینده کیفیت مطلوبی خواهد داشت یا خیر ؟

بر اساس علم سلولی باید گفت که انجماد سریع سلول در دمای بسیار پایین یا اصطلاحا در حالت نیتروژن مایع ؛ کلیه خواص سلول ، حفظ خواهد شد و در نهایت ، سلول فریز شده با سلول تازه به لحاظ عملکردی یکسان بوده و تفاوت چندانی بین آن ها نخواهد بود.

لذا در خصوص فریز تخمک ، نیز لازم به ذکر است که بین تخمک تازه و تخمک فریز شده تفاوتی وجود ندارد.

فریز تخمک

تا چه مدت می توان تخمک فریز شده را نگهداری کرد ؟

از لحاظ تئوریک ، برای نگهداری از تخمک فریز شده هیچ محدودیت زمانی وجود ندارد ؛ اما عموما حداکثر زمانی که افراد به نگهداری تخمک ها در حالت فریز اختصاص می دهند ، تقریبا 10 – 5 سال می باشد.

هزینه نگهداری از تخمک فریز شده چقدر است ؟

افرادی که قصد فریز تخمک دارند ؛ از این مسئله آگاه باشند که به منظور نگهداری از تخمک ها در مراکز فریز تخمک ، باید به صورت سالیانه هزینه ای را پرداخت نمایند که جهت آگاهی از این هزینه ها باید به متخصص ناباروری مراجعه نمایند.