میکرواینجکشن IVF ، روشی است که به لقاح تخمک کمک کرده و می تواند در درمان مشکلات ناباروری و نازایی بسیار موثر واقع شود و بر شانس باروری زوجین بیفزاید. به جرأت می توان گفت که از این روش به عنوان پیشرفته ترین تکنیک ، در راستای درمان ناباروری یاد کرد ؛ لذا زوجینی که از طریق سایر راه های موجود موفق به باروری نبوده اند ، می توانند از این روش استفاده نمایند. آی وی اف ، نوعی درمان باروری است که در آن باروری در خارج از بدن اتفاق می افتد. این برای افرادی که دارای دامنه وسیعی از مشکلات باروری هستند ، مفید بوده و یکی از موفق ترین و رایج ترین درمان های استفاده شده توسط بسیاری از افراد محسوب می شود. این روش ، درمانی مناسب برای افرادی است که قادر به باردار شدن به طور طبیعی نمی باشند. معمولاً در این پروسه ، زن برای تحریک تخمدان ها جهت تولید تخم ، داروهایی ( هورمون های باروری ) را مصرف می کند ؛ سپس تخم ها جمع آوری شده و در آزمایشگاه با اسپرم ترکیب می شوند.

 

میکرواینجکشن IVF

ناباروری

ناباروری به مواردی اطلاق می گردد که علیرغم تلاش و خواست زوجین جهت بارداری ( به مدت حداقل یکسال و در مواردی که سن زن بالاتر از 35 سال است به مدت حداقل 6 ماه ) ، موفقیتی در این خصوص حاصل نشده باشد. از این رو زوجینی که با معضل ناباروری ، روبرو هستند ؛ باید به پزشک متخصص زنان و زایمان رجوع نمایند تا تحت نظر ایشان ؛ علت ناباروری ، مشخص شده و برنامه درمانی متناسب با آن لحاظ گردد و می توان یکی از روش های درمان آن مانند میکرواینجکشن ivf بهره مند شد. به طور کلی مشکل ناباروری ، تقریبا در دو سوم موارد مربوط به خانم ها بوده و در بیش از یک سوم موارد به آقایان مرتبط است. شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات کافی در رابطه با ناباروری در مردان و زنان به مقاله ” ناباروری ” موجود در سایت مراجعه فرمایید.

درمان ناباروری

در صورتی که وجود ناباروری ، توسط پزشک متخصص زنان و زایمان در تهران به تایید برسد و قطعیت آن اعلام شود ؛ در وهله اول باید معاینات و بررسی های لازم بر روی مرد صورت پذیرد. چنانچه علت ناباروری ، مربوط به مرد نباشد ؛ اقدامات درمانی باید بر روی زن انجام گیرد. از جمله علل شایع ناباروری در خانم ها ، می توان به کم کاری تخمدان و اختلالات هورمون های جنسی اشاره کرد.

روش های درمان ناباروری

متخصص زنان و زایمان ؛ در ابتدا از طریق دارو درمانی ، نسبت به درمان مشکل ناباروری در خانم ها مبادرت می نماید. در صورتی که از طریق تجویز دارو ، مشکل نازایی مرتفع نگردد ، پزشک از طریق تجویز آمپول های داخل رحمی اقدام به درمان این معضل خواهد کرد. لازم به ذکر است که پزشک از طریق سونوگرافی داخل رحمی ، به بررسی اثرگذاری داروهای هورمونی بر روی تخمدان می پردازد و بدین ترتیب زمان آزاد شدن هورمون های جنسی زنانه را به طور تقریبی معین نموده و این مسئله را به زوجین اطلاع می دهد تا در آن بازه زمانی ، نسبت به انجام مقاربت جنسی و لقاح اقدام کنند. دکتر خوب زنان ؛ چنانچه روش های درمانی فوق الذکر ، جهت درمان نازیایی موثر واقع نشوند ؛ اقدام به اخذ عکس رنگی از رحم زن می نماید. در صورتی که نتیجه عکس رنگی ، مبیّن تخریب کامل شرایط حاملگی باشد ؛ تنها راه جهت درمان ناباروری ، استفاده از روش میکرواینجکشن IVF خواهد بود. لازم به ذکر است که تقریبا در 15 – 10 درصد از زوجین ، علت دقیق ناباروری مشخص نمی باشد ؛ لذا این مسئله که کدام یک از آن ها نیازمند استفاده از میکرواینجکشن است باید توسط پزشک ناباروری ، مشخص گردد.

 

میکرواینجکشن IVF

 

کاربرد میکرواینجکشن :

 • در مواردی که میزان اسپرم آقایان به مقدار لازم و با کیفیت نباشد.
 • در صورتی که با تکرار چند باره روش IVF جوابی حاصل نشده است.
 • کاهش تحرک اسپرم
 • داشتن اسپرم با ظاهر غیر عادی
 • در قدیم پروسه وازکتومی انجام داده باشید.
 • نبود اسپرم در مایع منی

مزایا :

 • این روش با وجود حتی یک اسپرم نیز ممکن است جواب بدهد
 • حتی در صورتیکه لوله های رحمی را از دست داده باشید احتمال باروری وجود دارد
 • میدانید که بانوان 40 ساله کیفیت تخمک ها مناسب نیست و میکرواینجکشن می تواند به این دست افراد کمک کند.

عیوب میکرواینجکشن :

 • هزینه بالای درمان
 • زمان بر بودن پروسه درمان
 • افزایش احتمال چند قلویی زایی
 • سندروم تحریک بیشتر از حد معمول تخمدان

میکرواینجکشن مناسب است یا IVF ؟

برای مقایسه و بررسی هر یک از پروسه های درمانی بهتر است هر کدام را جداگانه شرح بدهیم ، در فرآیند میکرواینجکشن ، موقعی که یک اسپرم در فضای امن آزمایشگاه توسط سرنگ های مخصوص داخل تخمک می گردد و در نهایت به تقسیم سلولی و به وجود آمدن جنین منجر می شود. در روش دیگر که IVF است ، یکسری اقدامات متفاوتی در آن رخ می دهد که بیشتر اوقات سبب چند قلویی زایی است. ولی در نهایت این دو پروسه با کمک یکدیگر می تواند مشکل و ایرادات ناباروری و نازایی را درسطح وسیعی از بین برده و در واقع مکمل یکدیگر به حساب می آیند.

مراحل انجام میکرواینجکشن :

 • تحریک تخمک گذاری
 • جمع آوری تخمک ها
 • تهیه و آماده سازی اسپرم
 • لقاح و رشد جنین در محیط آزمایشگاه
 • انتقال جنین به داخل رحم

درمان ناباروری به روش میکرواینجکشن IVF

در این روش ، در قدم اول آزمایش های مخصوص از زوجین اتخاذ می گردد ؛ سپس تحت نظر متخصص زنان در تهران ، داروهای هورمونی تزریقی برای زن تجویز می شود. هنگامی که سلول های جنسی زنانه ، آمادگی لازم جهت برداشت را یافت ، زوجین به مراکز ناباروری معتبر ارجاع داده می شوند. در این مراکز ؛ نمونه ای از سلول جنسی مرد به لابراتوار فرستاده شده و به وسیله میکروسکوپی پیشرفته ، عملیات لقاح بر روی آن انجام می پذیرد. توجه داشته باشید که پروسه درمان ناباروری با میکرواینجکشن ، تقریبا 2 ماه به طول می انجامد. آی وی اف ، زمانی انجام می شود که کیفیت اسپرم نرمال باشد. اگر مشکلاتی از قبیل تعداد یا جنبش کم در اسپرم وجود داشته باشد، روندی به نام ICSI مورد استفاده قرار می گیرد که در آن یک اسپرم توسط جنین شناس ، در تخم تزریق می شود.

میزان موفقیت در میکرواینجکشن IVF

اگر بعد از انجام میکرواینجکشن ، باروری موفق باشد ؛ رویان بین 2 تا 6 روز رشد می کند. بدین ترتیب جنین شناس می تواند قویترین رویان را انتخاب کرده و سپس آن را به رحم زن برای داشتن یک زایمان موفق انتقال دهد. با این روش  ؛ اغلب رویان هایی با کیفیت خوب خلق می شود. در این موارد، فریز کردن بقیه رویان ها،  بهترین عملکرد محسوب می شود چون قرار دادن دو رویان در رحم، شانس داشتن دو قلو یا چند قلو را افزایش داده و می تواند خطراتی را برای سلامت به همراه داشته باشد. در صورت ناموفق بودن اولین چرخه ، یا تمایل شما به داشتن فرزندی دیگر ، می توان از رویان های منجمد شده استفاده نمود. احتمال موفقیت در این روش درمانی ، وابسته به عوامل مختلفی ؛ از قبیل علت ناباروری ، سن زن و شرایط زوجین می باشد. تا جایی که میزان موفقیت این روش در خانم هایی که کمتر از 35 سال سن دارند ، به طور میانگین حدود 40 – 35 درصد بوده و در خانم های بالاتر از 40 سال این میزان تقلیل می یابد.

 

میکرواینجکشن IVF

IVF به چه افرادی توصیه می شود ؟

 • زنان دارای لوله های فالوپ آسیب دیده یا مسدود شده
 • افراد دارای مشکلات باروری بی دلیل یا افرادی که درمان های دیگر برای آن ها ناموفق بوده است.
 • مردان دارای تعداد اسپرم کم یا مردان دارای تعداد اسپرم زیادی که اسپرم های آن ها دارای شکل یا جنبش غیر عادی می باشد.
 • زنانی که در تخمک گذاری دچار مشکل بوده یا درمان های دیگر برای آن ها موفق عمل نکرده است.
 • زنان مسنی که احتمال باروری در آنها با روش های کمتر تهاجمی ، بسیار پایین است.
 • افرادی که از رحم اجاره ای استفاده می کنند.

آیا افرادی هستند که IVF برای آن ها گزینه مناسبی محسوب نشود ؟

برخی مشکلات مربوط به تخمک گذاری ، تنها با درمان های دارویی قابل درمان هستند ؛ بنابراین درک تمامی گزینه های موجود ، قبل از انجام میکرواینجکشن IVF ، بسیار حائز اهمیت است. احتمال ناموفق بودن IVF در زنان مسن یا زنانی که در معرض خطر یائسگی زودرس هستند، بسیار بالا است. در خصوص شناس موفقیت با IVF ، لازم است با پزشک خود مشورت کنید.

آیا IVF بی خطر است ؟

میکرواینجکشن IVF ، اساساً بی خطر است و کسانی که آن را تجربه کرده اند ، با هیچ مشکلی در سلامت یا بارداری روبرو نشده اند. با این وجود ، برخی خطرات وجود دارد که آگاهی از آن ها الزامی می باشد :

 1. سندروم پر تحریکی تخمدان ( یک واکنش شدید به داروهای باروری )
 2. نقص های احتمالی مادرزادی ( که البته بسیار نادر بوده و هنوز در دست تحقیق است )
 3. داشتن باردارای ها یا زایمان های چندگانه ( دوقلو ، سه قلو یا بیشتر ) که می تواند باعث بروز مشکلات جدی برای مادر و نوزاد شود.

 

 

IVF چقدر طول می کشد ؟

قبل از میکرواینجکشن IVF ؛ شما باید در جلسات ملاقات های مختلف با پزشک خود شرکت کرده و تست ها و آزمایشات مختلف را انجام دهید. IVF چرخه ای از درمان است که از چند مرحله تشکیل شده است. سرکوب تولید هورمون طبیعی، درمان هورمون برای تقویت عرضه تخم ، جمع آوری تخم ، ترکیب تخم و اسپرم و در نهایت، انتقال رویان. مدت زمان مورد نیاز به درمان توصیه شده وابسته است. در بیشتر افراد ، یک چرخه IVF، بین 4 تا 6 هفته طول می کشد. با این وجود ، بنا به دلایل پزشکی ، برخی زنان نیازی به مرحله اول درمان را ندارند و بدین ترتیب ، زمان درمان آن ها به حدودا 3 هفته کاهش می یابد.

برای تقویت شانس موفقیت در IVF چه می توان کرد ؟

فاکتورهای سبک زندگی می تواند بر روی شانس باردار شدن و داشتن بارداری سالم اثر گذار باشد. برخی تغییرات جزئی در سبک زندگی ، میزان موفقیت میکرواینجکشن IVF را بالا می برد.

در صورت عدم تمایل یا ناتوانی در مصرف داروهای باروری چه باید کرد ؟

میکرواینجکشن IVF ، بدون مصرف داروهای باروری ( چرخه طبیعی IVF ) یا با مصرف داروهای کمتر ( تحریک ملایم IVF و بلوغ درون آزمایشگاهی [ IVM ] ) نیز قابل اجرا می باشد. این برای زنانی که به دلیل مشکلات پزشکی فعلی قادر به مصرف دارو نمی باشند یا افرادی که بنا به دلایل شخصی مایل به مصرف دارو نیستند ، گزینه مناسبی به شمار می آید. نرخ های موفقیت در زمان عدم مصرف داروهای باروری کاهش یافته و در مورد IVF طبیعی ، به میزان قابل ملاحظه ای پایین تر است.

هزینه میکرواینجکشن IVF

طبیعتا شخصی که به دنبال انجام پروسه های موفق در درمان ناباروری می باشد ، یکی از سوال های مهم او میزان هزینه میکرواینجکشن است که به چه صورت محاسبه می شود و نحوه پرداخت به چه روش هایی است؟ برای دریافت پاسخ دقیق و درست بایستی به مطب دکتر مراجعه کنید. زیرا روش فوق به یکسری فاکتور های مهم وابسته است که هر کدام هزینه و قیمت مختص به خود را دارد و این روش درمانی برای خیلی از افراد به علت مشکلات متفاوت که باعث ناباروری در آنها شده است مختلف است. در زمان مراجعه به کلینیک پزشک در جلسه مشاوره بعد از بازگو کردن تمامی مشکلات خویش می توانید به نحوه پرداخت و اطلاع از هزینه نهایی میکرواینجکشن از پزشک خود پرس و جو کنید و به جواب درستی دست بیابید.